Haberler

Windows 10’un 20H1 18980 Derlemesi Kullanıcılara Sunuldu

tarafından için bugün yayınlanan 20H1 18980 derlemesi, Windows Insider kullanıcıları arasında hızlı kademeye sahip olanlara iletildi. Bu derleme sayesinde Cortana uluslararası çapta bilinir hale geliyor. Microsoft, 2015’te yaptığı açıklamada ’u yayınlamış ve onun son Windows olacağını belirtmişti. Ancak, işletim sisteminin ise daima güncelleneceğini ifade etmişti. Bundan dolayı, her yıl büyük bir güncelleme ile birlikte her ay bir derleme yayınlayan şirket, bu güncellemeleri Insider programı vasıtasıyla test kullanıcılarına ileterek kontrol edilmesini sağlıyor. ABD’li şirketin bugün yayınladığı derleme, çok önemli yenilikler getirmiyor. Fakat görüntülerde bazı ufak değişiklikler, Linux iyileştirmeleri ve dil farkı gözetilmeyen Cortana iyileştirmelerini kapsıyor.

18980 Sürümünde Yayınlanan Yenilikler:

  • Cortana’yı Dünya Geneline Yaymak

Windows şirketi, kullanıcılardan aldığı geri bildirimlerden yola çıkarak, bütün Windows kullanıcıları için Cortana’nın kullanmasını kolaylaştıracak önemli bir planı uygulamaya başlıyor. Buna göre, öncelikle dünya genelindeki bütün Insider kullanıcılarının Cortana simgesi ile uygulamayı sistemleri bünyesinde görebilecekler. Kullanıcılar, yakın bir zamanda Windows’u farklı bir dilde kullansalar bile, Cortana tarafından desteklenen dilde konuştuklarında asistandan cevap alma şansı elde edebilecekler.

  • Windows Alt Sistemi Geliştirmeleri (Linux İçin)

Bu güncellemede ARM64 cihazlarına WSL2 desteği ilave ediliyor. Diğer yandan, /etc/wsl.conf dosyası kullanılarak dağıtımın varsayılan kullanıcısını ayarlayabilme özelliği de eklenen yenilikler arasında bulunuyor. Aynı zamanda, bu sürüm önceki Windows sembolik bağlarında birçok hata düzeltmesini kapsıyor.

  • “İsteğe Bağlı Özellikler” Ayarlarına Ait İyileştirmeler Hakkında Yapılan Güncellemeler

Microsoft tarafından yapılan bu güncellemede, hesap resminin güncellemesi esnasında Ayarlar kısmının çökmesine yol açabilecek sorunlar düzeltildi. Ayrıca, geliştirilen büyüteçli okuma modu, Firefox ve Google Chrome benzeri uygulamalarda çok daha iyi çalışabilir hale getirildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla