Yapay Zekaya Meydan Okuyan Matematik Sorusu

Matematik profesörlerinden bilim adamlarına hodri meydan! Yapay zekanın gün geçtikçe daha güçlü bir alana hükmedeceği ve geleceğin bilimini şekillendireceği sıklıkla belirtiliyor. Bu durumda, yapay zekanın sınırlarını test etmek de diğer branşların ilgisini çekmeye başladı. Ve bir yönü ile branşlar arası bir karşılıklı sınırların test edilmesi durumu meydana geldi. Öyle ki son haber, yapay zekaya karşı çözülmesi zor ve hatta imkansız bazı matematik soruları oluşturuldu. Bu matematik sorusunu hayata geçiren matematik profesörleri, bu sayede yapay zekanın sınırlarını ve yapabileceklerini görmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda bu bir bakıma yapay zeka alanına ufak da olsa bir yardım anlamına da gelebilir!

Matematik Sorusu Olasılık Hesaplaması Üzerine

Bu araştırmanın merkezi İsrail. İsrailli matematik profesörleri, bir internet sitesini ziyaret edenleri konu alan istatistiksel bir soruyu, yapay zekanın karşısına çıkarıyor. İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir araştırma ekibi, sitelere giren ziyaretçilerin hangi ürünü satın alacağı yönünde olasılık hesaplamasının, bilgisayar tarafından yapılamadığını gördüler. Ve bunun üzerine bazı eklentiler yaparak, bunun yapay zekanın çözemeyeceği daha zor bir noktaya getirdiler. Buna göre, yapay zeka bu soruyu şuan ki bilim ve bilgiye göre çözemeyecek.

Chicago’da yer alan Illinois Üniversitesi’nde Matematik kürsüsünde başkan olan İsrailli bilgisayar bilimcisi Lev Reyzin’e göre, bu durum kurumsal hipotez ve eksiklik kuramı ile ilgili. Ve hali hazırda hiçbir teknoloji alt yapısı bu soruyu çözecek kadar gelişmedi.

Bu sorunun aynı zamanda çözüme muhtaç bir çok yanının olduğu ve daha basite indirgenerek, bir yarışmada sorulacağını da teknogaste ailesi olarak öğrendik. Önümüzdeki günlerde bu konuda da sizler için detaylı bilgilere yer vereceğiz ve yarışma linkini burada sizlerle paylaşacağız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı