Yeni Çıkacak Olan Tesla Otomobiller 20 Yıl Dayanıklılık Süresi Olan Batarya Barındıracak

Geçtiğimiz günlerde ise Tesla’nın elektrikli araba projesini çok ileriye taşıyacak yeni bir projesi duyuruldu. Bu projeye göre firmada çalışan batarya geliştiricileri, 1 milyon 600 bin km’lik bir mesafe boyunca arabaya güç sıkıntısı yaşatmayacak ve fosil yakıt kullanılan arabaların yarattığı hava kirliliğini önemli ölçüde azaltacak bir batarya geliştirecekler.

Yeni Çıkacak Olan Tesla Otomobiller 20 Yıl Dayanıklılık Süresi Olan Batarya Barındıracak

Tesla hakkında araştırma yapan kişilerin söylediğine göre yeni çıkış yapacak olan Tesla marka otomobillerde eski otomobillerden çok daha iyi bir batarya kullanılacak. Öyle ki bu bataryanın kullanım ömrü 20 yıl olacak ve şarj etmek için 6000 kez tak çıkart ömrü olacak. Bataryanın hangi Tesla’nın hangi modellerinde olacağı ise merak konusu.

Tesla firması özellikle üretmiş olduğu elektrikli arabalarıyla otomobil sektöründe yer edinmiş bir firmadır. Şuan için otomobil sektöründe elektrikli araç üretimine tam anlamıyla geçilemediği için elektrikli araba üreticilerinin arasından en iyisi Tesla firmasıdır desek yanlış olmaz.

2019 yılının Nisan ayında Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Tesla marka otomobillerin tamamen otomatik sürüşe geçmesini istediğini söylemişti. Buna cevap olarak da Elecktreck, üretilen pillerin otomatik sürüş için uygun olmadığını söylemişti.

Yeni batarya duyuruldu

Geçtiğimiz günlerde ise Tesla’nın elektrikli araba projesini çok ileriye taşıyacak yeni bir projesi duyuruldu. Bu projeye göre firmada çalışan batarya geliştiricileri, 1 milyon 600 bin km’lik bir mesafe boyunca arabaya güç sıkıntısı yaşatmayacak ve fosil yakıt kullanılan arabaların yarattığı hava kirliliğini önemli ölçüde azaltacak bir batarya geliştirecekler. Bu bataryanın ömrünü şöyle bir örnekle anlatmak gerekirse, Türkiye ile Amerika arasında 157 bin 248 kez gidiş ve dönüş yapılabiliyor.

Bataryanın ömrü 20 yıl olacak

Tesla firmasının elektrikli araba sektöründe adeta devrim yaratacak olan yeni bataryası yaklaşık 6000 kez şarj edilebilecek. Bu şarj rakamı aşırı sıcaklık koşullarında dahi 4000’in altına inmeyecek. Bataryanın ömrünün yaklaşık 20 yıl olacağı da söylentiler arasında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı