Yerli İşletim Sistemi Pardus Nedir?

Yerli İşletim Sistemi Pardus

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk ve tek yerli işletim sistemi olma özelliğini elinde barındıran Pardus hakkında olan bu haberimizde, işletim sisteminin özelliklerini ve az bilinenlerini anlatacağız.

Pardus, 2003 yılında yapımına başlanılan ve 2005 yılında piyasaya çıkış yapan, TÜBİTAK tarafından geliştirilen; güvenilir, kolay kullanıma sahip, birçok dili içerisinde barındıran, özgür bir işletim sistemidir. Alt yapı olarak Linux alt yapısını kullanmaktadır. Pardus’un günümüze kadar çıkmış olan 5 ana ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunların yanı sıra 2 tane de kurumsal sürümü bulunmaktadır.

Piyasadaki tüm işletim sistemlerinin özelliklerini içerisinde barındırıyor

İşletim sistemleri bilgisayarınızın çalışmasını sağlayan en temel yazılımdır, örnek vermek gerekirse bilgisayarınızın beynidir. Beyin olmadan nasıl insan vücudu çalışmıyorsa, işletim sistemi olmadan da bilgisayarınız çalışmaz. Günümüz bilgisayarlarının büyük bir çoğunluğu Windows isimli işletim sistemini kullanır. Pardus’ta Windows gibi bir işletim sistemidir. Pardus ile diğer işletim sistemlerinde yaptığınız tüm işlemleri daha kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Pardus sayesinde, e-posta göndermek, mesajlaşma, internette bir konu araştırma, sosyal medyada gezinme, hesap yapma gibi birçok işi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Pardus sayesinde tasarruf etmiş oluyorsunuz

Günümüzde bir bilgisayar için işletim sistemi satın almak istediğinizde ödemeniz gereken ortalama lisans tutarı 1000 TL civarında bir rakam olmaktadır. Ofislerde ekstra lisansların maliyetleri de eklendiğinde bu rakam 2000 TL civarına ulaşmaktadır. 2000 TL tutarını Türkiye genelindeki ofis ve kurum sayısıyla çarparsanız ortaya çok yüksek tutarlar çıkmaktadır. Bu yüksek tutarlarda ülkemiz ekonomisine zarar vermektedir. Çünkü böyle yüksek bir rakam, ülkemiz sınırları içerisinde kalmıyor direkt olarak yurt dışına çıkış yapıyor.

Pardus işletim sisteminin ise lisans bedeli yoktur, yani tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bu işletim istemi içerisinde yer alan ofis programları da ücretsiz bir şekilde gelmektedir. Üstelik Türkiye menşeili bir işletim sistemi olduğundan dolayı Pardus’u kullanarak ülkemizin ekonomisine destekte bulunmuş olursunuz.

Yavaş bilgisayarlarda dahi çalışır

Milli işletim sistemimiz Pardus’un en önemli özelliklerinden biri ise şüphesiz bilgisayarınızın donanımını sömürmemesidir. Diğer işletim sistemleri ile kıyaslandığında çok daha düşük işlemci gücü, ram performansı ve depolama alanı istemektedir. Yani Pardus yavaş denilen bilgisayarlarda dahi çok rahat bir şekilde çalışmaktadır.

Resmi internet sitesini ziyaret ederek daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. https://www.pardus.org.tr/

Güncel teknoloji haberleri için https://teknogaste.com sitemizi takipte kalmayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Millet bir window diye tutdurmus gidiyor. Ne güzel Pardus işletim sistemi var var nasıl kurulduğuna dair haberde yapsaydınız keşke. Pardus kullanmanın daha güvenli olduğunu düşünüyorum

  2. Aslına bakılırsa pardus işletim sistemi şu an için hayır degil benim düğüne tabiki bu yeter olması için cep telefonlarınada pardus adı altında işletim sistemi geliştirmesi gerek. Vestel ILE anlaşarak faaliyete gelmesemmi lazım küçük adımlar atarak hedef büyümesi yapılması gerek.

  3. Açiklama ve mahalle güzel fakat bu işletim sistemine nasil kullanabiliriz bana yardimci olurmusunuz

  4. Şirketimiz için Pardus işletim sistemini kurmayı tercih ettik. En kısa sürede Pardus’a geçmeyi düşünüyoruz. Bu sistemi tanıtmak sizin gibi haber sitelerine düşüyor umarız bunun devamı gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı